Menu:

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


ill titleŠkrabadlo kočky bengálskéill title

co poskytuje a nemá mu scházet


Spokojená bengálská kočka je hravá, veselá a je na vás, zda jí dopřejete vše, co ke své spokojenosti potřebuje. Bengálské kočky jsou velice aktivní, milují pohyb, lezení a šplhaní. Rády se také (jako všechna další plemena koček) protahují, zároveň i vysunou drápky a škrábou. Pohybem se Bengálky udržují ve skvělé fyzické kondici a škrábáním se starají o své drápky. Kočky bengálské se zálibou přebývají ve vyšších úrovních, než je podlaha vašeho bytu. A to vše v jednom jim můžete dopřát vysokým škrabadlem opatřeným pelíšky.

Škrábání:
I když budete Bengálce pravidelně zastřihávat drápky, škrábání je přirozený pud jak o sebe pečovat a žádnou kočku tuto činnost neodnaučíte. Škrabaní slouží k udržování tvaru drápků, odstranění svrchní části a uvolňování odumřelé vrstvy. Kočky, když škrábou v přírodě, si k tomu vyberou nejraději silný vertikální objekt – strom. Škrábáním ve stoje se zároveň protahují. Dalším důvodem pro škrábání je potřeba označit si teritorium. Při škrábání kočka vytváří vizuální stopu a zároveň na rozškrábaném místě zanechává svůj pach - výměšky tukových žláz v tlapkách. Dává tak ostatním kočkám najevo, kde je její území. Základní škrabadlo pro kočku by mělo být vysoké alespoň 90 cm, aby kočce umožnilo protáhnout celé tělo, až po špičku ocásku, nejlépe omotané sisalovým lanem a nahoře opatřené sedákem. V prodejnách chovatelských potřeb, jsou k dostání různé typy od takto nízkých, až po škrabadla vysoká ke stropu, která slouží zároveň i jako šplhadlo.
Čím bude šplhadlo vyšší, tím bude vaše kočka bengálská spokojenější. K tomuto účelu, je možné použít i silnou větev nebo kmen, popřípadě strom s vodorovnými větvemi umístěnými tak, aby po nich mohla Bengálka šplhat a skákat. Plošina sloužící jako vyhlídka nesmí chybět a čím výše bude, tím lépe. Proto pokud je v bytě prostor, vůbec není na škodu vytvořit v úrovni vyhlídkové plošiny i vodorovné plochy, po kterých se kočky rády procházejí.
Pro škrabadlo s pelechy je vhodné najít místo, kde se nejvíce zdržujete. Spokojené kočky mají rády vaší společnost a pro vás to bude neuvěřitelná podívaná. Důležité je ponechat škrabadlo na stálém místě. Změny kočky nemají rády a pak protestují. Nejlépe je také pořídit škrabadlo před příchodem kočky do rodiny dříve, než si zvykne škrábat, kde nemá. Bengálské kotě od dobrého chovatele, by mělo umět škrabadlo používat. Pokud přesto uvidíte kočku škrábat na nevhodném místě, povelem na který je zvyklá, škrabaní nedovolte a sami názorně ukažte kde je škrábat povoleno. Za správné použití pak koťátko pochvalte. Výběr dobrého škrabadla se vám jistě vyplatí. Kočka nebude ničit nábytek a také bude šťastná a spokojená.

My jsme si vyrobili první škrabadlo sami, podle vzoru firmy Kocici Stromy zabývající se touto činností a zde můžete také Vy hledat inspiraci. Pokud nemáte možnost obstarat si vhodný strom, nebo je takovéto řešení pro vás nevhodné, můžete použít i dřevo běžně prodávané jako hranoly nebo latě. Jestli že si budete chtít vyrobit šplhadlo na míru jako my, důležité je mít dřevo nenapadené škůdci. Pár vinklů a spojovacího materiálu. Dále sisalové lano, které je svou odolností nejvhodnější a koupit jej můžete v hobby marketech, nebo za podstatně nižší ceny ve specializovaných prodejnách. Podle síly lana zaplatíte mezi 8 až 14 Kč za metr. Potřebovat budete také (čalounické) hřebíčky s větší půlkulatou hlavičkou. Nezapomeňte celé šplhadlo náležitě připevnit, bengálské kočky dokážou při šplhu vyvinout spoustu kinetické energie a stromem silně zatřást. Bengálky mají rády šplhat vysoko a místo k odpočinku hledají na nejvýše umístěných sedácích. Doporučuji proto umístit sedáky k odpočinku co nejvic pod stropem a stupínky ve střední části a vespod vytvořit menší. Bengálky zpravidla využívají stupně v nižších patrech jen pro sestup na zem. Vertikální rozestupy můžete instalovat v rozmezí půl metru až metr o velikosti stupínků 20 až 30cm, ideální velikost pro odpočívadlo (pelech) je 60cm v průměru. Rozměry vychází z velikosti středních plemen v našem případě kočky bengálské.

Při další realizaci - přestavbě prádelny na kočičí pokoj, jsme na šplhadlo nepoužili strom, ale hoblované latě. Prostý sloup omotaný sisalovým lanem vede ke stropu a je ukotven, do vodorovně upevněných latí pod stropem, na kterých jsou upevněné visuté pelechy. Naše bengálské kočky mají sloup v oblibě, stejně jako skutečný strom a možnost obývat pelechy, mezi nimi přebíhat po uzounkých latích přímo milují. Proto doporučuji ke šplhadlu ve výšce horních pelechů, instalovat vodorovně alespoň jednu úzkou polici (lať), po které se může kočka proběhnout. Bengálky opravdu pohyb a pobyt nad našimi hlavami zbožňují.

 

Pro vás kdo by měl chuť kočkám vyrobit kočičí strom sám, orientační kalkulace ceny vlastnoručně vyrobeného šplhadla z hoblovaných latí:

Pokud budete čalounit jako my, stačí neodýhovaná překližka v tloušťce cca 1cm. Na očalounění doporučuji vyšší koberec, při čalounění pak díky delšímu vlasu nejsou vidět drobné čalounické chyby.

 

 

 

 

 

...........