Jeden z nejčastějších dotazů zájemců je otázka, může Bengálka volně na zahradu a do přírody?

S úsměvem odpovídám ano, a dodávám s velkým - ALE žijeme v Čechách a i když by se kočička chtěla vrátit, určitě se najde někdo, kdo si vaší drahocennou kočku přisvojí.
Úsměv ve mně vyvolává velký počet tazatelů, ale vůbec ne naše vlastní zkušenost. I když má žena byla od mala vedena k tomu, že kočka není dobrým stvořením, byla tudíž odpůrce koček všech plemen a nechovala ke kočkám kladný vztah.
Do první naší Bengálky Elinky se však zamilovala, a to nejen pro její exteriér, ale i pro vznešenou, přítulnou a láskyplnou povahu. Naší první Bengálku jsme si pořídili jako mazlíka a chtěli jsme jí dopřát to nejlepší.
Mněli jsme podobný dotaz na chovatele, máme rodinný dům se zahradou, můžeme dopřát kočičce pohyb a procházku po zahradě?
Dnes vám mohu odpovědět podobně, jako tenkrát radil chovatel nám. Kočka je tvor teritoriální a teritorium, které ji poskytnete, bude jejím domovem, kde se cítí bezpečně a dokáže být s vámi šťastná, přesto že žijete i v malém panelákovém bytě.
Pokud však kočičce budete chtít dopřát pohyb venku a nabídnete jí, rozšíření jejího teritorium nebude proti. Pokud ji vypustíte na zahradu, nejprve bude našlapovat a prozkoumávat nové prostředí velice opatrně a budete se s ní moci v klidu procházet a těšit se ze společně stráveného času na vaší zahradě.
Po pár společných návštěvách, až si bude kočička jista svým novým teritoriem, bude si jej chtít rozšířit. Nebude ochotna smířit se jen s prostorem vaší zahrady, který jste ji chtěli vymezit a nebude respektovat, ani vaše přáni.
Jednoduše přeskočí plot a poté jí můžete jen následovat, na vaše volání při své lovecké výpravě neuslyší.
Kočky žijící a pohybující se volně mají svůj rajón o velikosti až několika kilometrů čtverečních a pokud by vaše Bengálka procházela tak velké území, jistě jí nehrozí jen sražení automobilem, útok psa v zahradě kterou navštíví, ale i setkání s lidmi, kteří budou tak laskaví a chudáčka toulavou a jistě hladovou i když tak krásnou kočičku si prostě osvojí.
"Ale při osvojování už neudělají stejnou chybu a kočičku nepustí!" Naše zkušenost je taková, pokud kočka nepozná volný pohyb v místech, do kterých nemá přístup, nevyžaduje jejich návštěvu, ani se tam nechce dostat a dokáže být šťastná.
Jakmile naše Eli poznala volný pohyb po zahradě a za plotem v zahradách sousedů, při každé příležitosti, jen co jsme otevřeli dveře, snažila se i přes naše zákazy proběhnout a dostat se ven.
Jednou nám takto utekla a již se nevrátila, kočičku jsme měli rok a od naší ztráty jsou to už tři roky a zapomenout na ní nemůžeme. Nevíme o jejím dalším osudu nic, což je nejhorší. A tak pokud již neodpočívá v kočičím nebi, doufáme, že je alespoň u lidí, kteří se o ni dobře starají.

Pokud budete chtít kočičce přesto dopřát pohyb venku, rozumím, vždyť jsou to naši miláčci.
Doporučit proto mohu vymezený prostor, který nemohou kočky svévolně opustit. Voliéra, zasíťovaný balkon – lodžie, slyšel jsem i o elektrických ohradnících na plotech, které nejsou životu kočky nebezpečné, jen zamezí překonání překážky.
My jsme situaci pro větší počet zvířat vyřešili dvěma voliérami.

Pak je tady ještě možnost absolvovat s kočkou společné procházky na vodítku, opravdu není těžké kočku na postroj s vodítkem naučit. Pokud je postroj správně upevněný, nehrozí, že by se z něj zvíře až tak snadno dostalo. U našich koček byla nejsložitější část, když jsme vodítko měli navléknout poprvé, samotná první procházka už byla bez problému. Při dalším a každém následujícím nasazováni postroje, už kočky dokázaly podržet a být trpělivé.
Návod jak připravit kočku na vodítko s postrojem (kšíry) a jak kočku naučit spolupracovat při jeho oblékaní.  Zde >>>

Upozorním a doporučuji s případnými procházkami začínat, až se zvíře plně aklimatizuje v novém domově, nejdříve až po měsíci až dvou, kdy bude na vás zvyklá a bude vám plně důvěřovat.
Pozor na procházky v místech kde se pohybují psi, takový střet s kočkou na vodítku není nic příjemného jak pro kočku tak i jejího majitele. Navíc hrozí, že kočka využije v tu chvíli všech možností jak se vysmeknout z postroje a následuje riziko jejího útěk a ztráty.
V místech s výskytem psů, dále hrozí i nebezpečí přenosu nemocí, přenosných na kočku z psích exkrementů.

Na závěr také nezapomeňte že, kočky jsou nezávislé a svéhlavé. Procházka s kočkou nebude stejná jako s pejskem a je třeba počítat, že kočičku budete s vodítkem doprovázet spíše vy, než ona vás. Váš kočičí mazlíček nebude chtít poslušně chodit vedle nohy a na povel si nesedne, naopak bude chtít spíše prozkoumat kouty a místa, kterým bychom se raději vyhnuli.
Ale při troše trpělivosti, možná budete mít daleko lepší výsledky.

Další dva zajímavé články o této problematice:

Zde článek - miciny.cz >>>

Zde článek - kocici.net >>>